Current Staff

If you would like to contact a member of staff then the most effective way is by email.  If you know the staff name then you can create the email by taking the first letter of the firstname and the surname.   For Example:

Mr T Justice would be tjustice@jogschool.org

Teaching Staff for Academic Year 2017 – 2018

Strategic Leadership Team

Mr Mike Gunston Headteacher: Leadership
Mr Ben Rhodes Deputy Headteacher: School Improvement
Miss Louise Hamilton Deputy Headteacher: T&L, CPD & Appraisal
Mrs Helen Kerr Assistant Headteacher: Inclusion & Welfare
Mrs Emma Lydon Assistant Headteacher: Raising Achievement
Mr Eugene Spiers Assistant Headteacher: Behaviour & Ethos
Mrs Linda Baines Assistant Headteacher: Post-16

Computing and Business Faculty

Mr John Roberts Director of Learning
Mr Aaron Bilsdon
Mr Steve Carter
Mrs Debra Powell Assistant Head of Year 7 / Leader of KS4 Business Studies

Technology Faculty

Mr Robert Kilby Director of Learning
Mrs Sarah Beattie Head of Food & Textiles
Ms Karen Madrell

English & Media Studies Faculty

Mrs Amy Baldwin Director of Learning
Mrs Charlie Bray
Mrs Linda Baines Assistant Headteacher / Director of Learning: Post-16
Mr Justin Davis Deputy Director of Learning
Miss Catherine Parkes Director of KS3 English
Mrs Natasha Johnson
Mr Matthew Webb
Mrs Alison Foster
Miss Leila Wildsmith
Miss Elizabeth Harwood
Miss Elise Stork

Expressive Arts Faculty

 Mrs Nicola Maguire Expressive Arts Learning Leader
Miss Gemma Brown Head of Year 11 (with Mrs Bev Green)
Mrs Michelle Gibbs Leader of Art
Miss Claire Langley-Jones
Miss Johanna Regan
Mrs Hannah Snowden
Miss Emily Stoneham

Humanities Faculty

Mr Stuart Gray Director of Learning
Mrs Jo Addecott Assistant Head of Year 8 / i/c Critical Thinking
Miss Roisin Davison Head of History
Mrs Helen Kerr Assistant Headteacher
Mrs Helen Mason i/c Law/More Able
Miss Jess Martin  Assistant Head of Year 9
Mr Matt Palmer Head of Geography
Mr Mark Perraton Head of RE/Leader of PSHE and Citizenship
Mrs Katie Poole
Mr Phil Powell Head of Year 10
Mrs Susan Scott Head of Year 8
Miss Katie Singer
Miss Ella Wood

 Individual Learning

Mrs Vicky Marshall SENDCo
Mrs Carol Clark
Ms Linda Miller Teacher of SEN and English
Miss Michelle Hickey KS3 Catch-up Teacher

Mathematics Faculty

Mrs Andrea Perks Director of Learning
Mrs Elizabeth Addison Head of Year 7
Mrs Heather Brooks Assistant Director of Learning: KS3
Mrs Pip Caunt Deputy Director of Learning
Mr Mike Hunt
Mr Ken Pyper Deputy Director of Learning
Ms Janice Robertson
Mr Charlie Wigmore Co-ordinator of KS5 Mathematics

Modern Languages Faculty  

Ms Vanessa Lopez Director of Learning
Mrs Bev Green  Head of Year 11 (with Miss Gemma Brown)
Mrs Bernie Pyper
Mrs Sara Wheeler Deputy Director of Learning

Physical Education Faculty

Mr Josh Dunbar Director of Learning
Miss Emily Hull
Miss Sharon Loader Head of Year 9 (maternity cover) & Assistant Leader KS3 PE
Mrs Helen Marshall Deputy Director of Learning: Sixth Form
Mr Jordan Mockett House system leader
Mr Sam Ottaway Assistant Head of Year 11
Mr Ben Rhodes Deputy Headteacher
Mr Ian Walker Assistant Leader of PE

Science Faculty

Miss Abbie Lanng Director of Learning
Mr Roger Bellamy-Wood
Mrs Emma Cooper Deputy Director of Learning
Ms Pippa Buchan SSAT Transitional Teacher i/c KS3 Science
Mr Clive Elcock
Dr Sarah Eyles
Mr Tom Killigrew  Lead Practitioner in Science
Miss Hannah Bolt
Mrs Emma Lydon Assistant Headteacher
Mr Julian Wilkes
Mr Sarb Gill
Mrs Sarah Simmonds

Social Sciences Department

Mrs Jess Bloomfield-Harris Teacher of Psychology (maternity leave)
 Mr Eugene Spiers Assistant Headteacher

 Vocational Learning

Mrs Mary Littleworth Director of Learning
Mrs Dawn Moore Teacher of Health & Social Care and Childcare